SPOLUPRÁCE S FRANCIÍ

Pony-games v České republice vděčí za svůj vznik a rozvoj Francouzské jezdecké federaci, jež nám od počátku byla ochotna podat pomocnou ruku (a to i v době, kdy se ČJF postavila k pg naprosto odmítavě). První výukové materiály byly překladem francouzských originálů, stejně tak i pravidla včetně rozdělení jezdců do úrovní 2, 1 a Elita, což je mj. naprosto ojedinělé.

Zcela zásadní pro naši spolupráci je přebírání zkušeností, takže již v roce 2015 A. Mašková absolvovala stáže u pg specialistů ve Francii a v srpnu 2016 proběhla první vzdělávací akce u nás za účasti P-L Portrona a A. Ribaulta. Protože jen kontinuita může přinést kýžené ovoce, pokračovali jsme i v roce 2017 – PL Portron hlavním sudím v Brně, na Mělníku, společně s A. Ribaultem ve Zduchovicích, kde startoval i francouzský tým, který se účastnil výměnného pobytu mezi JK Rpety a pony-klubem Picotin (Normandie). V únoru 2018 se konalo soustředění v Hořovicích s A. Ribaultem a P.-L. Portron znovu rozhodoval dva závody – PGC Martinice a Finále PGC Pardubice. V témže roce se tým JK Rpety úspěšně presentoval na třech závodech ve Francii (Hopital-Le-Grand, St Lo a Lyon). I letošní rok začal s francouzským přízvukem – v Hořovicích se konalo velice úspěšné druhé soustředění s A. Ribaultem a již se můžeme těšit na červen, kdy hlavním sudím v Martinicích bude mezinárodní rozhodčí P.-L.Portron. 

Podrobnosti a další pokračování naleznete na našich stránkách :-)

Reportáže si můžete přečíst v rubrice Pony-games ve světě (http://pony-games.cz/category/ponysvet/)

 Články o česko-francouzských akcích naleznete zde:

PGC Mělník 2017PGC BrnoFinále PGC (2017), Výměnný pobyt (2017), Pgc finále (2016), ….

 •  ČESKÁ REPRE POPRVÉ V ZAHRANIČÍ

Významným mezníkem v historii českých pony-games se stalo 10. a 11. září 2016, protože se náš národní tým poprvé zúčastnil mezinárodních závodů a to v kategorii do 14 let. Naše barvy hájily T. Peterková, A. Šmerhovská, G. Kopřivová, N. Bečková, A. Šestáková a koučem týmu byla A. Mašková.

        Pro naši premiéru byl vybrán turnaj International Mounted-Games v Saint-Lo, jehož organizátorem byl Arnaud Ribault, specialista pro pony-games ve Francouzské jezdecké federaci, se kterým české pony-games dlouhodobě spolupracují a který našim jezdcům dal velkoryse k dispozici své poníky.

        Český tým startoval ve smíšeném turnaji – U 14 a U 17 a čekalo na něj 30 her rozdělených do tří kol. Soupeři hájili barvy silných francouzských a belgických klubů, které se této disciplíně věnují již velmi dlouho, mj. v něm jeli i dva účastníci letošního Mistrovství Evropy.

        První závod byl pro naše jezdkyně hodně náročný – ani jedna neměla předchozí zkušenost z mezinárodních závodů, navíc měly pouze dva dny na to, aby se seznámily se svými poníky a k tomu ještě přičtěme téměř stometrové hřiště, které slibovalo rychlou hru… Všechny se s tím popraly skvěle a vytvořily silný tým, který se vzájemně podporoval a to i ve chvílích, kdy některá z her nešla tak, jak by si přály. Nakonec za třetím místem zaostaly jen o tři body. Do druhého turnaje nastoupily již jistěji a na výkonech to bylo znát – v několika hrách získaly druhé místo a jednu dokonce vyhrály. Celkově se v něm umístily na třetím místě. Nedělní kolo začalo opět velmi slibně, ale v posledních čtyřech hrách český tým bohužel chyboval a opravy ho stály cenné body. Každopádně první místo v kategorii U 14 (resp. třetí ve smíšeném turnaji) mu uniklo pouze o jediný bod a radost českých fanoušků na tribuně byla obrovská J

        O hodnocení premiéry českého týmu jsme požádali Seana Bourceho, několikanásobného šampiona Francie, vice-šampiona Evropy a člena Rady IMGA (Mezinárodní asociace pro pg): „Váš tým podal kvalitní výkon a příjemně překvapil J. Více problémů mu dělaly rychlostní hry, což je pochopitelné, protože ty vyžadují větší zkušenost, která Vám ještě chybí. Nicméně máte našlápnuto správným směrem a doufám, že Česká republika se brzy stane další členskou zemí IMGA a Vaši jezdci posílí řady pony-gamesových příznivců.“

        Jak jsme předeslali v úvodu, českým pony-games vydatně pomáhají francouzští kolegové, což je příslibem dalšího rozvoje do budoucna. A již na konci října se uskuteční třetí společná akce, která se bude konat při finále PGC ve Zduchovicích a bude se zaměřovat nejen na práci s jezdci, kteří již pony-games jezdí, ale jejím cílem bude také přiblížit myšlenku pony-games a jezdectví dětí na ponících co nejširšímu publiku. Více informací naleznete nawww.pony-games.cz (http://pony-games.cz/potvrzeno-finale-pgc-bude-pod-francouzskym-dohledem/)

img_1760img_1788

img_1803 14424907_1141109542650573_1434661702906210764_o14285053_10154508994002250_411214285_o 14379830_1141109782650549_349863045735940998_o

 • TÝDEN PONY-GAMES V ČESKÉ REPUBLICEPrvní srpnový týden se uskutečnil ojedinělý projekt zaměřený na práci s dětmi a poníky prostřednictvím pony-games. Na jeho realizaci přispěla ČJF, která tuto disciplínu podporuje celý rok.Vše vzešlo z dlouhodobé spolupráce s francouzskými odborníky, z nichž do České republiky přijeli Pierre-Luc Portron, jeden z nejvýznamnějších mezinárodních rozhodčích, který přiletěl rovnou z německého Mistrovství Evropy v pony-games; a dále Arnauld Rilbault, specialista Francouzské jezdecké federace pro pony-games, jenž v sobě spojuje zároveň jezdce, trenéra i rozhodčího.Začalo se dvěma stážemi – v Hořovicích a v Trojanovicích, které měly obě stejný program: dopoledne probíhal trénink pod vedením p. Ribaulta, během něhož se jezdci (i jejich trenéři) naučili, jak se mají správně před hodinou rozcvičit, jak pracovat na vedení koně ze země, což je při pony-games nezbytná dovednost, a jaké jsou správné techniky jednotlivých her. Týmy se snažily ze všech sil dodržovat, co jim bylo řečeno, ale pokud problém stále přetrvával, byl francouzský trenér velmi ochotný vše znovu vysvětlit.

  Celý trénink sledoval p. Portron, dělal si poznámky a poté s nimi pracoval v rámci svého odpoledního semináře. Ten se zaměřoval na shrnutí základních pravidel platných pro jednotlivé hry a řešení konkrétních situací vzniklých při hře. Po celou dobu měli všichni možnost klást otázky, čehož hojně využívali.

  Poslední částí byl cvičný turnaj, který propojil obě předchozí části a navíc umožnil čárovým i dráhovým rozhodčím, aby se naučili lépe vyhodnocovat různé situace na hřišti. Podle vyjádření účastníků, stáže předčily jejich očekávání a určitě budou přínosem pro jejich další práci.

  Vyvrcholením celého projektu byly turnaje osmého kola Pony-games cupu v Olomouci, kterým ještě v pátek předcházel společný trénink zacílený na sobotní hry. Probírala se tedy nejen samotná taktika, ale i nač si dát pozor z pohledu pravidel. Hlavním rozhodčím byl p. Portron a druhým p. Ribault. Jelo se v kategoriích U18 a U12 a celkem startovalo devět týmů včetně jednoho polského. Po každé hře francouzští lektoři vysvětlili chyby, ke kterým došlo a jak měly být případně opraveny.

  Zahraniční rozhodčí byli též požádáni, zda by mohli vybrat děti do prvního týmu, který bude representovat Českou republiku na mezinárodních závodech v Normandii. S radostí souhlasili a na základě svých poznatků získaných během stáží i turnajů vybrali pětičlenný tým, který v září pojede do Saint-Lo.

  Celá akce se setkala s velikým nadšením všech zúčastněných, proto bychom rádi v podobných projektech pokračovali, a pokud nás podpoříte, tak by se další setkání mohlo uskutečnit ještě letos :-)

  Výsledky zde: U 12 OLOMOUCU 18 OLOMOUC

  Pozvánka zde: PG – týden

  20160806_olomouc_017 20160806_olomouc_015

  20160806_olomouc_026 20160806_olomouc_044

  20160806_olomouc_059 20160806_olomouc_045

  20160806_olomouc_048

 

Leave a Reply