PONY-GAMES CUP 2017 – Resumé

Disciplína pony-games u nás již rozhodně není neznámým pojmem. Velkou zásluhu na tom jistě má i seriál závodů Pony-games cup, jehož druhý ročník je úspěšně za námi. Ve stručnosti by se dal charakterizovat jako seriál osmi závodů a finále. Pojďme si ho tedy více přiblížit.

         Vše letos začalo 1. dubna v Brně, kam přijal pozvání renomovaný francouzský rozhodčí Pierre-Luc Portron, se kterým proběhl dopoledne praktický seminář, který se zaměřil na pravidla jednotlivých her a zejména na opravování možných chyb. Účastnili se jej jezdci všech týmů, kterých se nakonec sjelo šest (U12 + U18) a v kategorii U14 závodilo devět dvojic. Nejúspěšnější stájí prvního kola PGC se staly severomoravské Trojanovice, když se jim podařil velkolepý vstup do seriálu v podobě skvělého hattriku.

         Následoval přesun západním směrem, konkrétně 30. dubna na kolbiště JS Plzeň Bory. Turnaje zde řídil hlavní rozhodčí MVDr. Živníček a kromě českých celků se na start postavili i jezdci z Rakouska, kteří jak v kategorii do 18 let tak i v té do 14 let nenalezli přemožitele. Český tým Stáje NaPoli zvítězil v nejmladších dětech do 12 let.

         Stejně jako v loňském roce doprovodily pony-games jednu z kvalifikací na Velkou pardubickou. Poslední květnovou sobotu se v prostředí dostihového závodiště děti i poníci předvedli ve skvělé formě a po třech divácky velmi atraktivních turnajích přibyla tři vítězství na kontě týmů z Trojanovic.

         A právě trojanovický klub byl pořadatelem čtvrtého kola, které bylo naplánováno na 10. června. Stejně jako v Plzni i zde se jednalo o mezinárodní turnaj, tentokrát totiž dorazily týmy ze sousedního Polska. Protože domácí klub je proslulý svou prací s dětmi na ponících, nelze se divit, že jeho týmy patřily opět k nejlepším a to ve všech kategoriích včetně té ukázkové pro nejmenší děti s doprovodem.

         O týden později, 17. června, dostaly možnost zahrát si pony-games týmy ze severních Čech. První pony-games v Ústeckém kraji hostily Židovice. Na tamním rozlehlém kolbišti se nejlépe dařilo týmům z JK Rpety, které získaly dvě vítězství.

         Na první prázdninový den připadlo šesté kolo pořádané JK Mělník. Kromě seriálových turnajů byl uspořádán i jeden pro malé a začínající jezdce. V rámci kontinuální spolupráce s francouzskou sekcí pony-games na průběh závodů opět dohlížel mezinárodní rozhodčí P.-L. Portron, který na začátek připravil pro účastníky exkurs do pravidel. Padlo při něm velké množství otázek, které pan Portron zodpověděl a doplnil názornými příklady. V následných turnajích se na stupně vítězů postavily zelené týmy stáje NaPoli (U12 i U18) a dvojice M. Boučková – M. Bělohlávková z JK Rpety.

         Předposlední kolo hostila Olomouc na začátku srpna. Pony-games  tam stejně jako loni dělaly předskokana Moravskému šampionátu tříletých klisen. V turnajích do 12 a do 14 let si své síly změřili zástupci JK Trojanovice a JK Rpety. Za vydatné podpory moravského publika si zlato odnášely týmy ze severní Moravy.

         A konečně závěrečná klání se přesunula do Zduchovic, kde se od 14. do 20. srpna konal pony-week neboli Finále PGC spojené s Mistrovstvím ČR dětí na pony v dresuře a parkuru. Pony-games zahajovaly již v neděli a to tréninky s francouzským specialistou, Arnaud Ribaultem. V pondělí se jelo poslední bodované kolo PGC a dvoukolové finále bylo naplánováno na úterý. Do třetice v letošním roce rozhodoval turnaje P-L Portron, který velmi pozitivně hodnotil stoupající úroveň našich týmů.

         Ve finále se na startu sešly celoročně nejaktivnější celky a předvedly opravdu strhující podívanou. Hostem byl i tým francouzské stáje Picotin, který startoval na vypůjčených ponících JK Rpety. Zejména ve druhém finálovém kole byly bodové rozdíly mezi týmy minimální, a tak to byl napínavý boj až do samého konce. V kategorii U12 zvítězil nakonec tým Stáje NaPoli, který se též umístil na 1. místě v žebříčku, do kterého týmy sbíraly body v rámci všech osmi kolo. Mezi dětmi do 14 let se nejlépe dařilo dvojici B. Přadková a D. Skřídlovský a gratulaci za vítězství v žebříčku si zasloužila dvojice T. Valštýnová a L. Ondřejová. V kategorii do 18 let bral zlato i vítězství v žebříčku tým JK Trojanovice.

         Hlavní mottem pony-games je radost pro zúčastněné a podívaná pro diváky, čemuž nezůstal ani druhý ročník PGC nic dlužen. Stále více pony-klubů začíná do své výuky přidávat hravé prvky a používat aktivní pedagogiku, takže se již nyní můžeme těšit na shledanou v příštím roce, s novými týmy a na hřištích po celé republice.

IMG_1490