Soustředění s francouzským úsměvem

Pokud bude v českých pony-games týmech v letošním roce stejně dobrá nálada jako při soustředění v Hořovicích, tak se máme nač těšit.

17. a 18. února se po zimní pauze opět setkali „staří známí“, kteří se potkávají na turnajích, a přibylo k nim i pár správně namotivovaných nováčků. Nechtěli si totiž nechat ujít skvělou příležitost, jak vylepšit své tréninky, aby v nadcházející sezóně byly jejich výkony zase o něco lepší. Využili proto možnosti zúčastnit se tréninků s francouzským pg specialistou Arnaud Ribault. Ten je u nás již dobře známý, protože s ním české pg dlouhodobě spolupracují, a jeho nadšení pro poníky a pony-games je přímo nakažlivé.

Věkově i jezdeckou vyspělostí se účastníci soustředění sice lišili (bylo jim od 7 do 17 let a byli na úrovni prvního až třetího Galopu), ale všech 27 jezdců mělo chuť na sobě pracovat a něco nového se naučit. Byli rozděleni do dvou skupin: Nováčci a Pokročilí, kteří se ještě do dvou ze čtyř tréninků dělili na dva loty. Arnaud měl připravený promyšlený program, který se zaměřoval především na utváření a upevňování dobrých základů tzn. dodržovat správnou techniku manipulace s předměty a vhodnou trasu. Navíc díky tomu, že je i jezdec a úspěšný kouč mnoha týmů přidával tedy řadu příkladů a tipů z praxe.

V Hořovicích se jako na každém správném tréninku (nejen pony-games) vždy začínalo rozcvičkou. Při ní se nejen zlepšuje kondice jezdců, ale zároveň se děti učí pracovat s poníky ze země a poníci si zvykají na pohyb kolem sebe. Bylo zřejmé, že pro jezdce, kteří se věnují pg delší dobu, je tohle již samozřejmostí, ale zvládli to úplně všichni. Stejné to bylo i s jednotlivými cvičeními: každý plnil úkoly podle toho, co už má zvládnuté z domova, a mohl se tak individuálně zlepšovat. Vše probíhalo v přátelské atmosféře a bylo vidět, že děti práce opravdu baví.

Jezdci a hlavně jejich trenéři měli po celý víkend možnost obrátit se na pana trenéra se svými dotazy, čehož notně využívali. Navíc v sobotu večer se sešli „u kulatého stolu“, kde jim kromě odpovědí na otázky Arnaud poskytl nástin, jak správně vybudovat dobře fungující tým, s jakými úskalími se při tom mohou setkat a na čem je třeba pracovat především. Vzhledem k jeho mnohaleté praxi vše ještě dokreslil názornými příklady, které účastníci velmi ocenili.

Na závěr je třeba poděkovat všem, kteří pomohli tuto akci uspořádat, a věříme, že jistě nebyla letos poslední :-)

IMG_8375

IMG_8455

IMG_8463

IMG_8378

 

IMG_8452