Pohoda i polemika na ostří nože

Open pomalu směřuje do finále, ale na výkonech jezdců žádná únava není znát.

V pátek se na hřišti pony-games jelo první kolo nejvyšší kategorie – Junior Elite a dech beroucí tempo nenechalo nikoho na pochybách, že tito teenageři jsou opravdovými profesionály ve své disciplíně. Již pohled na opracoviště Vás zaujme, protože pohoda, která tam vládne se jinde nevidí. Jezdci začínají s rozcvičkou sami u sebe a poníci vedle nich ochotně klušou či cválají, teprve poté přichází na řadu práce v sedle. Vše probíhá naprosto v klidu, žádný křik ani stresování. Když je tým přivolán ke kontrole ústroje, poníci stojí jeden vedle druhého bez známky nervozity.

I průběh samotného závodu je k nim hodně šetrný – jezdci jsou naučeni „nebrat koně za hubu“, takže po projetí cílem v plném cvalu pokračují do bezpečnostní zóny, kde plynule zpomalují, aby klouby poníků trpěly co možná nejméně; navíc většinou na další hru čekají na zemi, aby svým čtyřnohým kamarádům odlehčili záda :-) Zkrátka příjemný zážitek pro všechny zúčastněné.
O poznaní ostřejší nálada panovala na večerním diskuzním foru s FFE. Od 1.8. mají totiž vsoupit v platnost změny v pravidlech (sezona ve Francii začíná 1.9.), a proto federace dává možnost členům vyjádřit se již ted´, aby případné úpravy mohly být ještě zapracovány… Pochopitelně vždy bude někdo nespokojený, ale každopádně se domnívám, že by se tento přístup dal aplikovat i u nás…