Pony-games cup 2016: Resumé
V letošním roce proběhl seriál soutěží, který byl určen dětem na ponících a byl pojmenován Pony-games cup 2016. Jeho celoročními sponzory byly firmy Equiservis a Fitmin, mediálním partnerem byl portál Jezdci.cz a Česká jezdecká federace jej podpořila v rámci svého pilotního projektu „pony-games“.
Cílem akce bylo seznámit jezdce, trenéry i laiky s v České republice novou disciplínou a představit jim nový přístup k jezdectví, založený na metodě „škola hrou“. Závodům předcházela školení, která se zabývala obecnými pravidly i pravidly jednotlivých her. Dohromady se jich konalo pět: v Trojanovicích, Plandrech u Jihlavy, Tetčicích u Brna, Tachově a v Hořovicích; a zúčastnilo se jich na 125 zájemců převážně z řad trenérů pracujících s dětmi a mládeží. Samotný seriál měl deset kol plus závěrečné finále a soutěžilo se ve dvou kategoriích – do 18 a do 12 let.
Poprvé bylo odstartováno 20. března v Lysé nad Labem. Turnaje tam byly součástí Jezdeckého festivalu a jako jediné kolo se jely v hale. Početnému publiku se představilo celkem osm statečných týmů, kterým fandily plné tribuny i diváci sledující on-line vysílání. Poté se seriál přesunul do moravské metropole, Brna, kde se o body utkalo rekordních dvanáct týmů a nebýt nevlídného počasí, nebylo by druhému kolu, co vytknout.
Na prvního máje se pony-games nadšenci sešli v Královickém dvoře, který přivítal první mezinárodní turnaj u nás, když se jej kromě deseti českých týmů zúčastnil i jeden z Rakouska. Čtvrtým kolem pokračoval cup v Tachově, kde se sešlo osm týmů převážně ze západních Čech. Další v pořadí byly Martinice. Tam pony-games zakončovaly pony-víkend a k velké radosti pořadatelů se na startovní listině objevil opět i jeden rakouský tým a devět českých.
Do druhé poloviny vstoupil Pony-games cup na severní Moravě. Nejdříve jej hostily Trojanovice, které za domácí postavily dokonce tři z celkových deseti týmů. Poté následovala nejvýchodnější destinace, kterou byly na začátku července Kobeřice. Tamní hřiště bylo jako jediné travnaté a osm soutěžících týmů si tak mohlo vyzkoušet, jak se jezdí pony-games v jejich domovině neboli ve Velké Británii.
S francouzskou elegancí probíhalo olomoucké kolo, protože jej soudcovali rozhodčí ze země galského kohouta: pánové Pierre-Luc Portron a Arnaud Ribault. Předcházely mu stáže vedené oběma specialisty, díky nimž se české týmy technicky zlepšily a také se toho mnoho dozvěděly o opravování chyb a rozhodování turnajů. V Olomouci soutěžilo dohromady osm týmů a mimo soutěž se zúčastnilo i družstvo z Polska. Francouzští rozhodčí také pomohli vybrat první český pony-games tým, který odjel na začátku září representovat naši republiku do Francie na mezinárodní závody v Saint-Lo.
Po deváté se body do žebříčku rozdělovaly v Pardubicích, kde se pony-games představily při třetí kvalifikaci na Velkou pardubickou. Na startu bylo šest týmů, které dostihovým divákům připravily hezkou podívanou. Poslední kolo hostil Mělník a pestrobarevných týmů se na startu sešlo po čtyřech v každé kategorii.
Po sečtení bodů se na prvním místě žebříčku v kategorii do 18 let usadili jezdci týmu Rpety – Mělník a mladší kategorii (do 12 let) zcela ovládli Trojanovičtí.
Vyvrcholením celého seriálu Pony-games cup 2016 bylo zduchovické finále, které se uskutečnilo poslední říjnový víkend. Všichni zúčastnění velice ocenili, že se podařilo znovu pozvat francouzské odborníky, s nimiž probíhaly již srpnové stáže. Oba totiž opět nejen rozhodovali všechny turnaje, ale byly s nimi naplánovány i dva vzdělávací bloky – teoretické a praktické, které úspěšně navázaly na předchozí výuku.
Ve finálových turnajích měli diváci možnost vidět deset týmů z celé republiky, které se střetly nejprve ve dvou kvalifikacích a poté ve velkém finále. Jezdci podávali opravdu skvělé výkony a bylo dobře patrné, jak velký pokrok během sezóny udělali. Celé finále bylo velice napínavé, protože o výsledcích se rozhodovalo až do posledních her. Nakonec si poháry pro vítěze odváželi jezdci stáje NaPoli v kategorii do 12 let a v té starší se nejvíce radoval tým z Trojanovic.
Letošní rok se tak stal přelomovým pro pony-games v České republice. Vstoupily do povědomí laické i jezdecké veřejnosti, stále více trenérů je začíná používat jako pedagogickou pomůcku ve svých hodinách a navíc již vstoupily i na mezinárodní scénu, kde sklidili úspěch a byla zde navázána dlouhodobá spolupráce. Pony-games cup 2016 tak splnil veškerá očekávání, která s ním byla spojována. Především pomohl odstartovat rozvoj nové disciplíny založené na hře, zábavě, přátelství a fair-play.