kapitola 5: Byl jednou jeden … Picotin

 V závěrečné kapitole našeho miniseriálu z Open de France si představíme jeden pony-klub z Normandie, konkrétně z městečka Saint-Lô. Jmenuje se Picotin a je spojením tradic, nadšení, dětí a poníků. Na letošních šampionátech hájilo jeho barvy deset týmů a hojně obsazovaly přední příčky.

       V čele klubu stojí od roku 2009 sympatický pár: Julie a Arnaud. Když jej zakoupili, vlastnil 7 poníků a 30 členů, převážně z řad handicapovaných jezdců. Všechny budovy byly ve špatném stavu, ve svahu byl pouze náznak jízdárny a hala chyběla úplně. Pustili se však s vervou do práce. Za dva roky se jim podařilo vybudovat halu (částečně otevřenou), jízdárnu a započali opravy budov. Všechny práce se nesou v duchu hesla: „praktičnost a estetika“, při úpravách se tedy vždy snaží zachovávat charakter místa.

       Dnes mají celkem 54 koní a poníků, z toho 6 klubových, 8 soukromých, 25 vlastních a 18 poníků „au pair“ (což je ve Francii velice oblíbený vztah: majitel dá klubu k bezplatnému užívání svého koně na dobu určitou a poté si jej vezme zpět nebo dobu prodlouží). Klub čítá okolo 250 členů (včetně 80 handicapovaných) a jeho mottem je: „Jezdectví pro všechny a přizpůsobené každému“. Kladou tedy důraz na pestrost disciplín – jejich hlavním zájmem jsou pony-games, ale věnují se též parkuru, dresuře, voltiži, TRECu a horseballu (v tom je dokonce Julie mistryně Francie pro letošní rok)

       Výcvik jezdců vedou tři trenéři a začínají s dětmi od čtyř let. Ti nejmladší pracují ve skupinách po šesti jezdcích a hlavní je rozvoj pohybové stránky a vztahu ke zvířeti i k ostatním. V rozmezí 7 – 10 let jezdí děti v osmičlenných skupinách, což je ideální počet pro pony-games J. Nejvíce jezdců mají skupiny 10 – 15letých, na úrovni Galopů 2 – 4, kdy se jich schází až 10. Vedení takovýchto větších skupin vyžaduje odborné znalosti, které ani Julii ani Arnaudovi nechybí – oba prošli vzdělávací stupnicí francouzského systému (od pony-animátora až po trenéra), navíc absolvovali dlouhodobé stáže v nejprestižnější jezdecké škole v Saumur. Úspěšnost jejich výuky je patrná z výsledků svěřenců stáje Picotin, kteří mají na svých kontech řadu úspěchů včetně těch mistrovských.

       V této, z francouzského pohledu, malé stáji na severu Normandie se nejvíce věnují disciplíně pony-games, která podle nich oplývá „nekonečnou paletou aktivit“ pro děti i dospělé, při níž se rozvíjí všechny jezdecké dovednosti potřebné pro jakoukoliv disciplínu. Julie a Arnaud jsou oba aktivní jezdci pony-games a na letošním mistrovství Francie obsadili se svým týmem druhé místo. Turnajů se též účastní v roli koučů a Arnaud je navíc hlavní rozhodčí s „titulem“ expert FFE pro pony-games (těch je jen osm v celé Francii). Jeho cílem je stát se mezinárodní rozhodčím.

       Na začátku srpna bude Arnaud v České republice! Budete mít tedy možnost sledovat jej při práci a zeptat se na cokoliv, co vás zajímá.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

arnaud

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

picotin

aj

 

pic